משפחה 10

"על הנייר לא היינו הקבוצה הכי טובה אבל הכי מגובשת כשכולן הביאו את הלב והנשמה" מסכמת קפטנית גלית דבש את האליפות ה-6 והתואר ה-10 בכלל של הפועל כפר סבא כדורעף נשים. הקושי האדיר כשמאמן הקבוצה הוא בעלה, הילדות שהלכו לישון בלי אבא ואמא, קליטת זרות מכל רחבי הגלובוס וכשאחת עוזבת באמצע העונה. על כל אלה התגבר הזוג דבש כדי לחגוג אליפות מתוקה יחד עם הזוג המנהל, עופרה וגרי אברמוביץ, שהבטיחו בתחילת העונה מתנה לעיר החוגגת 120

שיתוף:

יותר מ-1000 ספורטאים במועדון הכדורעף הפועל כפר סבא. 10 תארים בקבוצת הנשים. רוצים עוד מספר יפה? העיר חוגגת השנה 120, ויור המועדון, גרי אברמוביץ, הבטיח לראש העירייה בתחילת השנה תואר במתנה לכבוד הארוע.

החגיגות הצנועות התקיימו בשבוע שעבר באולם בר לב הקטן והדחוס כשהירוקות השלימו ניצחון 1-3 בסדרת האליפות מול האלופה היוצאת מכבי חיפה ובכך זכו בפעם ה-6 בצלחת האליפות כשבארון יש גם 4 גביעי מדינה. אם למישהו עוד היה ספק, כפר סבא היא עיר של כדורעף והנשים אימפריה.

כדורעף נשים וכפר סבא זה קודם כל הקפטנית הוותיקה גלית דבש, אם לשתיים יחד עם בעלה, הלא הוא מאמן הקבוצה, סבסטיאן (סבה) דבש, בעונתו הראשונה כמאמן. כידוע, בענפים קטנים הכל משפחתי, וכך, גרי ורעייתו עופרה אברמוביץ שאחראית על מחלקת הנשים, נתנו את המפתחות למשפחת דבש וזו סיפקה את הסחורה בגדול.

וזה היה קשה מאוד הפעם כפי שמשחזרת גלית דבש את סיפור התואר העשירי והטרי: "תואר מאוד מיוחד בשנה מאוד מאתגרת מקצועית ואישית. עד יוני שעבר לא מצאו מאמן בעת שהקבוצות המתחרות כבר היו בפור עלינו מבחינת בניית סגל עם זרות וכשזה שוק לא פשוט בו אתה חייב לבחור זרות בפינצטה".

סבה דבש הגיע בזמנו לישראל כשחקן זר מפולין וכעבור שנים התאזרח עם נישואיו לגלית ואף הפך לשחקן נבחרת. הוא שיחק גם בכפס אך לא זכה בתואר עמה, ורק בעונה שעברה עוד חגג זכייה בגביע עם הפועל מטה אשר כשחקן.

גלית: "הייתי בחרדה כשפנו לסבה מאצלנו כדי שיאמן כי ידעתי שייפול עלינו עומס גדול. אני 14 שנים במועדון ויודעת מה זה לנהל 12 בנות. זו אחריות גדולה וזו שנה ראשונה שלו כמאמן. זה אומר ששנינו יוצאים ב-5 וחצי אחר הצהריים 5-6 פעמים בשבוע לעבודה עד הלילה, והילדות הולכות לישון בלי אבא ואמא. לפעמים זה שבתות וחגים. והכדורעף בבית 24/7. צריך כל הזמן לטפל בזרות ופה מגיעה תודה גדולה למנהלת הקבוצה סיגל עמיר שסייעה. צריך להבין שזה גם עומס על הזוגיות וההורות וגם פחדתי שבסוף לא נעמוד במטרות המקצועיות. שנה עם המון לחץ כשחובת ההוכחה היא עלינו".

אכן אתגר, מה גם שזרה אחת קיבלה הצעה אטרקטיבית מחו"ל באמצע העונה והיה צריך לאתר ולקלוט זרה חדשה. הקבוצה הודחה כבר ברבע גמר גביע המדינה מול אשדוד ומי חשב אז על חגיגות אליפות. אבל האמונה לא אבדה.

גלית: "גרי ועופרה נתנו לנו יד חופשית, נענו לבקשותנו ואמנם היו כשלונות והפסדים בדרך אבל ידענו לנצח ברגעים הקריטיים. זו אליפות באמת מתוקה ומשמעותית. תוצאה של עבודת פרך. ממש. כל פעם להרים את הקבוצה מהפסד. נעים בין תקוה לכשלון כשצריך כל הזמן להאמין. לסמוך על סבה".

סבה דבש: "גם לאחר ההפסד בגביע האמנתי וידעתי שאפשר לצמצם את הפער בינינו לבין הקבוצות האחרות. האמנתי בקבוצה הזו מאז יום מספר 1 בעבודה. החיבור עשה את ההבדל בינינו לאחרות. האופי. המשפחתיות. זהו הישג שהוא גדול יותר מהאליפות, ליצור כאן קבוצה אמיתית שיכולה ללכת יחד למלחמה".

ארבע זרות מותר לשתף בליגת העל הישראלית כך שכפר סבא חגגה אליפות בינלאומית צבעונית עם שחקניות נבחרת קובה, בולגריה, קמרון והרפובליקה הדומיניקנית. גלית: "הזרות בטחו בסבה וסמכו עליו שזה לא מובן מאליו כשאני הקפטנית והוא מאמן בשנתו הראשונה מאחורי הקווים. הן היו צריכות לסמוך על כך שכל החלטה שלו היא מקצועית ואובייקטיבית, נטולת שיקול אישי. היינו צריכים לרכוש את האמון שלהן וכל זאת במדינה נטולת תרבות כדורעף לעומת המקומות מהם הן הגיעו. בסוף הן שיחקו עבור המועדון. הכל נבנה כאן באבני פסיפס".

היור גרי אברמוביץ מצביע אף הוא על הפקטור שעשה את ההבדל העונה, והוא הרוח המיוחדת: "בשנה שעברה הפסדנו בסדרת הגמר לחיפה 3-2 והפעם ניצחנו אותן. בסדרת חצי הגמר ניצחנו את אשדוד שהדיחה אותנו מהגביע כך שזו אליפות מתוקה במיוחד. זו קבוצה עם אופי, שלא נשברת גם ברגעים קשים ועם קפטנית כמו גלית שאין דברים כאלה בספורט הישראלי. ויש את טלי האקס, שחקנית בית שלנו, שצמחה אצלנו ועכשו עוברת לליגת המכללות באמריקה. וכמובן אניה וליקי שהיא תופעה מדהימה".

על וליקי בת ה-40, שאולי תפרוש אחרי קריירה עשירה ומלאת זכיות, כולל הצלחה בנבחרת ישראל, אומרת גלית: "היה חשוב לנו שאניה תפרוש עם תואר כי מגיע לה לפרוש ככה אחרי כל מה שעשתה לכדורעף הישראלי".

גלית גם מציינת את שחקניות הספסל כשותפות להישג: "אלמלא הן עלו מהספסל כפי שהן עלו, לא היינו מנצחות. הן שותפות מלאות להישג. ים קירשנבאום שהחליפה אותי כשסבלתי מנקע, נועה ארז, אביה אלקיים, נועם אביב, עדי בן חיים. בלי מתאזרחות וכשרק 11 שחקניות בסגל בנינו להקה. על הנייר לא היינו הקבוצה הכי טובה אבל הכי מגובשת כשכולן הביאו את הלב והנשמה".

באותו נושא