לזכרו של מוגיטה

אי אפשר לדמיין את הישגי השייט הישראלי ואת הדומיננטיות של הפועל בענף ללא משה (מוגיטה) גל ז"ל, שהלך לעולמו בגיל 79 לפני כחודש. הסמל של הפועל תל אביב, הרוח החיה בימייה שבמרינה ובבתי הספר לחינוך ימי בהם לימד. מוגיטה האדום חינך דורות לאהבת שייט, להישגיות, לדבקות בסמל הפועל, ומעבר לכך היה אדם אהוב ומוערך. רבים ליוו אותו בדרכו האחרונה ולא ישכחו לעולם את איש הים המיוחד, המחוספס, ועם זאת, האהוב והמוערך

שיתוף:

משה וגשול נולד בתל אביב וגילה את נמל תל אביב דרך אביו, שעבד שם. לאחר שירות צבאי בנח"ל מוצנח הוא החל ללמד ימאות, לא רק בתל אביב אלא גם באשדוד, ומאז סוף שנות השמונים החל לשמש כמנהל הימייה של הפועל תל אביב והביא לפריחתה לאחר שנים קשות.

אורי גל, בנו של מוגיטה ואף הוא משייטי המועדון בעבר (מדליית ארד באליפות אירופה לסירות לייזר נוער): "כשאבא הגיע היו בערך עשרה ילדים. כשהוא עזב היו שם מאות. הוא בנה את המועדון והתחיל לייצר אלופי עולם, אלופי אירופה ואלופי ישראל אין ספור".

מוגיטה ייצג את הפועל באיגוד השייט ושימש גם כרכז גלשני הרוח, תחום שהתפתח בשנות התשעים. חניך המועדון, עמית ענבר, היה הראשון לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים, ברצלונה 1992, והוא מחלוצי הענף. ענבר: "מוגיטה היה איש ים מלא על מלא, מהדור של פעם, ופעל רבות לקדם את השייט בישראל".

כמו בכל הספורט הישראלי, פוליטיקה לא היתה חסרה אף פעם, ומוגיטה, שהיה מעורב בניהול הענף, לחם את מלחמתה של הפועל תל אביב ושל השייט הישראלי, אבל גם יריביו הפוליטיים העריכו את אישיותו ופועלו למען הספורט הישראלי. אחד מהם הוא גילי אמיר, יור המועדון המתחרה הפועל שדות ים ויור האיגוד לשעבר.

גילי אמיר: "את מוגיטה אני מכיר עשרות שנים מהתקופה המשותפת שלנו כשייטים, כמאמנים, כמנהלי מועדונים וכחברי הנהלת איגוד השייט. לאורך כל אותה תקופה היינו לא פעם יריבים, ויריבים אפילו מרים, אך לעתים גם ידידים בעלי מכנה משותף רב על המפריד. תמיד, גם בוויכוחים הגדולים שהיו, ידענו לכבד איש את רעהו ולהבין שלמען השייט בישראל יש לעבוד ביחד ולהאמין בסל ערכים זהה. מוגיטה היה איכפתניק ולא מתפשר למען הפועל תל אביב ברמות שדברים כאלה כבר לא רואים היום. היתה בו צניעות, התמדה ואנרגיה בלתי נגמרת לעשייה הקשורה בהפועל תל אביב ובשייט הישראלי. מוגיטה התמיד בעשייה עשרות שנים, ומאות, אם לא אלפים, היו בין הזוכים לקבל את מורשתו, את ערכיו ואת האהבה לים. גם כשסיים את תפקידו נשאר איכפתניק וקנאי למועדון כמו שלא רואים היום. אין ספק שהוא מהווה אבן דרך גדולה ומשמעותית למועדון השייט הפועל תל אביב ובהחלט גם לשייט הישראלי".

השייט לא נעצר על סף דלת ביתו של מוגיטה, ושלושת ילדיו ספגו את הימאות מינקות. המוכר מכולם, אודי גל, הגיע לצמרת העולמית בדגם ה-470 (יחד עם גידי קליגר) כבר בגילאים הצעירים וייצג את ישראל במשחקים האולימפיים. קרין גל, אלופת עולם במפרשית 420, מספרת: "מגיל של כמה חודשים כבר היינו בהפלגות בים התיכון. השעות הארוכות האלה בים חיזקו אותנו, העניקו לנו ביטחון לכל החיים בכל תחום וקשרו אותנו יחד. ממש עד הדקות האחרונות בהן אבא עצם את עיניו לנצח, הוא לימד אותנו להיות תמיד ביחד. הוא לימד אותנו לא לפחד גם כשיש סערה, וכשזה קרה בים, הוא גם עלה לראש התורן לתקן מה שצריך. הוא עשה אותי אשה עם ביטחון עצמי ועצמאות".

איך ראית את פועלו כשהיית שייטת ובת כאחת?

"בלוויה ראו שעם ישראל אהב את מוגיטה. מאות ספורטאים וימאים שעברו תחת חינוכו, מועדונים שהוא הקים, הצניעות שלו. גם כשצעק, זה היה כדי ששייטים יצליחו. היה לו גם חוש הומור. למשל, אם מישהו התהפך עם הסירה ונפל למים הוא היה זורק לו שמפו וצועק לו 'קח תחפוף את הראש שלפחות ייצא לך מזה משהו'. זה לא אבא שהיה מגיע למסיבות סיום בבית הספר שלנו, אבל כשנולדו הנכדים הוא הפך להיות הסבא הכי משקיע בעולם. עד כדי כך שהוא לקח את הבת שלי לחוג התעמלות במכבי תל אביב, וצריך להבין מה זה אומר עבורו להיות במכבי. הוא התעקש לשלם על החוג והסיע את הילדה לאימונים במכבי שזה לא ייאמן מבחינתו כאיש הפועל. גם את הבת השניה ששיחקה טניס הוא לקח לאימונים. מבחינתו, העיקר שילדים יעשו ספורט".

לאחר גולש הרוח הראשון באולימפיאדה, הפועל תל אביב ייצרה גם את צוות 470 הנשי הראשון של ישראל במשחקים האולימפיים, שני קדמי וענת פבריקנט, שהתחרו באטלנטה 96 והיו קרובות למדליה בסידני 2000. גילי לוסטיג, מנכל הוועד האולימפי ומי ששימש אז כמנהל המקצועי של המשלחות האולימפיות במשך עשרות שנים, סופד אף הוא למוגיטה, שסיפק לסגל האולימפי ספורטאים רבים במשך שנים.

גילי לוסטיג: "מוגיטה היה איש ים בכל רמ"ח אבריו. אדם מיוחד וייחודי, שהשאיר חותם רב ומסורת מפוארת בענף השייט בכלל ובהפועל תל אביב בפרט. מוגיטה היה איש עקרונות, חרוץ ומחויב, שפיו וליבו שווים. מוגיטה היה מהמובילים בענף השייט, הן בתשתיות והן בספורט ההישגי והאולימפי. אזכור אותו תמיד כחבר וכשותף אמיתי לדרך. יהי זכרו ברוך".

יור מועדון השייט של הפועל תל אביב ולשעבר יור איגוד השייט ובכיר בוועד האולימפי, יהודה מעיין:
"מוגיטה הטביע את חותמו על דורות של ספורטאים, שהתחנכו אצלנו בימייה של הפועל תל אביב. בין אם אלה ספורטאים אולימפיים שזכו במדליות בינלאומיות ובין אם כאלה שהפכו לאנשי ים, שייטים וגולשים חובבים, כולם ספגו ממוגיטה את האהבה לים ואת הערכים שהנחיל כמחנך וכמנהל. איש ים נדיר ומיוחד. השייט הישראלי והפועל תל אביב יזכרו לעד את תרומתו ופועלו".

איתן פרידלנדר, אלוף עולם ושייט אולימפי, מבכירי הענף בישראל ומנכל חברת ימית: "מוגיטה זה הפועל תל אביב, הפועל תל אביב זה מוגיטה. במשך עשרות שנים עברו תחת ידיו אלפי שייטים וגולשי רוח, מהם רבים איישו את הסגלים האולימפיים של ישראל והביאו כבוד רב לשייט הישראלי. הימייה של הפועל תל אביב היתה הבית של מוגיטה, והוא הפך את המועדון לחממה של ערכים, של מצוינות וחינוך".

באותו נושא