כשאת בקריית גת את מנצחת

מי היה מאמין אי שם בתחילת המאה כשקריית גת הביסה 0-4 את מכבי חיפה, הכניעה את ביתר ירושלים הגדולה והיתה שותפה מכובדת לליגת העל בכדורגל הגברים, שלא יעברו אפילו 20 שנה והמותג קריית גת כדורגל יהיה מזוהה עם כדורגל נשים בלבד. מ.ס. קריית גת המשתייכת למרכז הפועל זוללת תארים עם שליטה אבסולוטית בארץ, מייצגת את ישראל בליגת האלופות האירופית וחולמת על השלבים הגבוהים של מפעל יוקרתי זה. אופל סופר, מכוכבות הקבוצה, רוצה אף יותר מזה: "אני רוצה ליצור עולם טוב בו בנות שרוצות לשחק כדורגל ירגישו בנוח ושזה דבר מקובל"

שיתוף:

 הכל מתחיל מאותה קבוצת גברים מיתולוגית או ליתר דיוק מאחד השחקנים שלה דאז, הקפטן משה סבג, שעבד לקראת סיום הקריירה כרכז הכדורגל של מרכז פרס לשלום, שם רצו להקים קבוצה מעורבת של כדורגל בנות, מוסלמיות ויהודיות יחד. וכך, ילדות מבית צפפה שבירושלים התערבבו עם ילדות מקריית גת כשעלי עותמן מאמן ביחד עם סבג.

סבג: "אחרי שנתיים אתה רואה שהבנות האלה מוכשרות, הופכות להיות נערות אבל הפרויקט נגמר אז מה, נשלח אותן הביתה? פתחנו עוד קבוצת ילדות בעיר ובסיוע כנרת צדף, שהיתה אז מנהלת אגף הספורט במרכז הפועל (כיום מנכלית מרכז הפועל נ.ש.) רשמנו את הקבוצה בליגה השניה לבוגרות עם סיוע מרכז הפועל. בהמשך קבלנו גם תקציב מהעירייה והחלטנו לעלות ליגה".

לא רק שהגתיות עלו הן השתלטו על הענף עם אליפויות וסגנויות, כשבשנתיים האחרונות הן חוגגות טריפל של אליפות, גביע המדינה וגביע אתנה. השנה הן כבר הניפו את גביע אתנה, הבטיחו את האליפות והעפילו לרבע גמר גביע המדינה ונראה מי יעצור אותן.

אופל סופר בת ה-25, קבלנית תארים עוד בטרם הגעתה לקריה, אומרת: "אנחנו בתקופה טובה, בעונה טובה, וחושבת שאף פעם לא נפתח פער כזה בין קריית גת לאחרות אז זה כיף. רציתי לזכות בתארים ולכן עברתי לכאן למרות שלא קל עם הנסיעות מביתי שבאבן יהודה. קצת קשוח אבל זה שווה את המאמץ לבוא ולשחק בקבוצה שמבינה כדורגל עם זרות טובות וצעירות טובות. כיף לנצח".

אופל למדה בבית ספר דתי שם החלה לשחק כדורגל עם הבנים, אבל בחטיבת ביניים על טהרת בנות בלבד החליטה להירשם לקבוצה ולצאת לדרך מקצועית. זה התחיל בהפועל רעננה, המשיך בפתח תקוה שם חגגה דאבל שנתיים ברציפות, עבור לאקדמיה למצוינות בווינגייט שם היא גם לומדת היום לתואר בחינוך גופני ןאילו בימי נערותה התגוררה שם בפנימייה והיתה שותפה לפיילוט שכלל שני אימונים ביום. בהמשך זכתה בגביע במדי רמת השרון ובדאבל עם אסא תל אביב כשכל אותן שנים היא משחקת בנבחרות ישראל בכל הגילאים.

הרומן עם קריית גת החל כשאופל נקראה לחזק את הדרומיות בטורניר מוקדמות ליגת האלופות במשך שנים, וזו כעת המטרה הגדולה. "המטרות שלנו הן להמשיך ולזכות בכל התארים ולנסות ולהעפיל לראשונה שלב בגביע אירופה לאלופות כי בארץ השליטה שלנו אבסולוטית. אנחנו מקוות להגרלה נוחה כי בפעמים האחרונות קיבלנו את בנפיקה ליסבון ויובנטוס".

לאחרונה ניצחה גת 0-5 את טאלין האסטונית ומהלך ההתקדמות נראה לעין כשהקבוצה פיגרה רק 2-1 מול יובנטוס בטורינו עד הדקה ה-90 ורק אז ספגה את השלישי. סבג: "קשה יהיה לעבור שלב אם ההתאחדות לא תעזור. אצל היריבות שלנו באירופה משחקות 8 עד 10 זרות בעוד שלנו מותר רק 5. כדורגל הנשים בעליה בארץ ואני מאמין שהוא יעלה עוד ויתפתח עם התכנית החדשה של יור ההתאחדות שינו זוארץ. מהעירייה אין תקציב אבל מפרגנים ואולי גם יהיו תמיכות העונה סוף סוף. כרגע רק מרכז הפועל, הטוטו והספונסר הפרטי גל רום תעופה תומכים. החלום הוא הופעה בשלב הבתים המרכזי של ליגת האלופות".

חוץ משתי שחקניות, כל הסגל מתגורר בקריה כולל הזרות. המועדון כולל מעל 70 כדורגלניות בחמש קבוצות גיל שונות, והקבוצה הבוגרת משחקת במגרש הדשא הסינטתי המקומי המכיל 400 מושבים בתקווה לשדרוג שיאפשר שידורי טלוויזיה. עד אז נאלצת הטריפליסטית לנדוד לנס ציונה כדי להופיע לייב ולשלם קרוב ל-10,000 שקל עבור האצטדיון. את מגרש הגברים המיתולוגי הרסו לצורך בניית מגורים, וקבוצות הגברים מופיעות בליגות הנמוכות. החניכות של אייל שדה שמות באופן בלעדי את קריית גת על מפת הספורט בישראל.

סבג: "אנחנו קבוצת הדגל של קריית גת. אפילו הכדורסל התפרק. אני שמח שכמעט כל שבוע יש שדור וחשיפה. אנחנו אימפריה אבל המטרות שלנו עכשו הן להכפיל את מספר השחקניות במועדון כדי לאפשר מסגרת גם לשחקניות פחות טובות, וגם לעשות היסטוריה באירופה".

אופל סופר, שבמקביל גם מאמנת ילדות, רוצה להרים את הענף כולו: "התשוקה שלי לענף ולקידומו היא מטורפת וגם כשאפרוש אעשה הכל כדי לקדם כדורגל נשים. אני רוצה ליצור עולם טוב בו בנות שרוצות לשחק כדורגל ירגישו בנוח ושזה דבר מקובל. אותי הבנים לא רצו לשתף ולא מצאתי את מקומי. את נתקלת בביטויים מעליבים ובהערות גם בסביבה לא דתית. יש ליצור סביבה אחרת ומציאות אחרת".

באותו נושא